Božské karamelové vánoční sušenky


Doba přípravy: 35 minut

Počet porcí: 20-30 plněných sušenek

Ingredience:

Sušenky:

  • 200 g hladké mouky
  • 100 g ořechů (dle chuti i mandle, vlašské nebo kešu)
  • 100 g cukru moučka
  • 125 g másla
  • 2 ČL sušeného droždí
  • 80 ml plnotučného mléka

Náplň:

  • 200 g cukru krupice
  • 80 ml smetany na šlehání
  • 80 ml kondenzovaného mléka slazeného (Salko)

Postup:

Sušenky: 100 g ořechů rozmixujeme na mouku. V kastrolu rozehřejeme 125 g másla a 80 ml mléka. Poté necháme zchladit na pokojovou teplotu. V míse smícháme 200 g hladké mouky, 100 g cukru moučka a 100 g mouky z ořechů. Přidáme 2 ČL sušeného droždí, zamícháme a přilijeme mléko s máslem. Vypracujeme těsto, které zabalíme do potravinové fólie a necháme 15-20 minut odpočinout. Mezitím si připravíme náplň. 

Náplň: Do kastrolu dáme 200 g cukru krupice a rozpustíme na tmavší karamel. Dáváme však pozor, aby se karamel nespálil a nezhořkl. Poté přilijeme 80 ml smetany a 80 ml kondenzovaného mléka. Pořádně zamícháme a pokud by se vytvořily hrudky karamelu, tak počkáme až se rozpustí. Poté karamelovou přecedíme přes cedník do jiné mísy a dáme vychladit do lednice.

Odpočaté těsto vyválíme na tloušťku 1 mm a pomocí formy vykrojíme kolečka nebo jiné tvary dle libosti. Sušenky skládáme na plech vyložený pečícím papírem a v troubě vyhřáté na 190 °C pečeme 6-8 minut (záleží na velikosti vykrojených tvarů). Po upečení kolečka opatrně přendáme na tác a necháme vychladnout. Sušenky se během pár minut krásně zpevní a budou krásně křupavé. 

Servírování:

Sušenky slepíme pomocí karamelové náplně, kterou nešetříme. Perfektně se hodí ke kávě, čaji nebo sklenici mléka!

TIP: Sušenky můžeme plnit jinými náplněmi, nebo Vaší domácí marmeládou 🙂

Dobrou chuť a krásné svátky! ♥


TIP: Dalších více jak 100 nových receptů najdete v mé kuchařce!


Pokud také milujete vaření, můžete obdarovat sebe nebo někoho blízkého něčím ode mne. Mrkněte na novou kuchařku, kde naleznete přes 100 skvělých receptů na téměř 400 stránkách. Nebo s mým novým kalendářem na rok 2023 vyrazte na gastronomickou cestu kolem světa! Vhod Vám v kuchyni přijde lněná zástěra ve třech barevných kombinacích, sada utěrekubrusběhoun nebo dřevěná prkénka. Já tyto všechny věci, které jsem sám navrhl v kuchyni denně používám, tak věřím, že se Vám s nimi bude skvěle vařit i Vám! Připravil jsem pro Vás i různé zvýhodněné sety. 

Vyberte měnu
EUR Euro