Pomerančové makronky, čokoládová ganache a pomerančový krém

Rád zkouším nové věci a když mi kamarádka, která ze Španělska dováží esenciální oleje v bio kvalitě poslala její nejoblíbenější – pomerančový, tak bylo jasno! Budou makronky, pomerančové, s pomerančovým krémem a k nim se prostě skvěle hodila ganache z hořké čokolády! Nebudu lhát, zkoušel jsem je několikrát, protože u makronek se říká, že se první nikdy nepovedou… Snažil jsem si zapisovat všechny možné problémy, které způsobily to, že se mi makronky napoprvé nepovedly a zde máte detailní vítězný postup při kterém by se povést měly… Ale jak říkám, nezoufejte, pokud se napoprvé nepovedou i Vám a napište mi třeba na Instagram a zjistíme, kde se mohla stát chyba

Doba přípravy: 180 minut

Počet porcí: 20 ks hotových makronek

Náročnost: pro pokročilejší

vegetariánské, bezlepkové

Suroviny:

Makronky

 • 150 g moučkového cukru
 • 150 g mandlové mouky (doporučuji koupit opravdovou jemnou mandlovou mouku, nikoliv “mleté mandle”. Pro výsledný efekt je to nezbytné.)
 • 110 g vaječných bílků
 • 140 g cukru krupice
 • 30 g vody
 • 10 kapek pomerančového esenciálního oleje v BIO kvalitě (já jsem použil – https://aromatics.cz/produkt/esence-sladky-pomeranc-bio-doplnek-stravy/)
 • potravinářské gelové barvivo

Čokoládová ganache

 • 100 g kvalitní hořké čokolády
 • 100 ml smetany ke šlehání
 • 30 g másla

Pomerančový krém

 • 100 ml čerstvě vymačkané pomerančové šťávy
 • 4 ks vaječných žloutků
 • 50 g másla
 • 100 g cukru krupice
 • 20 g kukuřičného škrobu
 • nastrouhaná kůra ze dvou pomerančů

Postup:

Makronky

1/ Do mísy prosejte mandlovou mouku a moučkový cukr. Vše dobře promíchejte.

2/ Bílky rozdělte na dvě poloviny. Jednu dejte do mísy s moukou a cukrem a druhou do mísy od kuchyňského robota. Bílky v míse spolu s mandlovou moukou a cukrem pořádně promíchejte aby vám vzniklo tužší těsto a dejte zatím stranou.

3/ Do rendlíku dejte krupicový cukr a vodu. Promíchejte a na mírném plameni začněte cukr zahřívat. Mezitím začněte v robotu na střední stupeň šlehat bílky.

4/ Pomocí kuchyňského teploměru sledujte teplotu cukrového rozvaru. Když dosáhne teploty kolem 100 °C, zvyšte rychlost šlehání bílků v robotu. Sníh z bílků by měl mít v tento moment polotuhou konzistenci.

5/ Jakmile cukrový rozvar dosáhne teploty 118 °C, rendlík z plotny odstavte. Rychlost šlehání zvyšte na maximum a pomalu začněte do sněhu přilévat cukrový rozvar. Nalévejte ho malým proudem po straně mísy, aby se nedostal ke šlehací metle. Nakonec přidejte i pomerančový esenciální olej.

6/ Sníh šlehejte až do tuhé konzistence, ale pozor abyste ho nepřešlehali. Správnou tuhost zjistíte, když šlehací metlu z robota vyndáte, otočíte vzhůru nohama a sníh bude stále držet svůj tvar.

7/ Po vyšlehání nechte sníh chvíli zchladit. Můžete si pomoci mísou s ledovou vodou do které mísu se sněhem na chvíli položíte.

8/ Vyšlehaný sníh nakonec opatrně zapracujte do těsta, které jste si připravili na začátku. Nejprve přidejte třetinu sněhu a pořádně ji s těstem promíchejte. Poté přidejte zbylý sníh, který jen zlehka promíchávejte aby se celý do těsta zapracoval.

9/ Plech vystelte pečícím papírem a pomocí cukrářského sáčku na něj nastříkejte makronky ve tvaru kruhu o průměru kolem 4 cm. Když máte připravené všechny makronky, pořádně plechem několikrát bouchněte o stůl, abyste z makronek dostali ven všechen vzduch. Takto připravené makronky nechte odpočívat při pokojové teplotě 30-40 minut. Povrch makronek by měl zaschnout a vytvořit lehký nelepivý film. Troubu si během čekání předehřejte na 145 °C.

10/ Makronky pečte v rozehřáté troubě 15-17 minut. Po upečení plech z trouby vytáhněte a nechte makronky zcela vychladnout.

11/ Po vychlazení je naplňte krémy. Nejprve nastříkejte čokoládovou ganache tak, abyste vytvořili uprostřed makronky prostor na druhý krém. Do středu nastříkejte pomerančový krém. Nakonec slepte druhou makronkou.

Čokoládová ganache

1/ Do misky nalámejte na malé kousky čokoládu. Máslo pokojové teploty nakrájejte na malé kostky.

2/ Smetanu dejte do rendlíku a přiveďte k varu. Vařící smetanou poté přelejte čokoládu v misce, chvíli počkejte až čokoláda povolí a pak vše dobře promíchejte. Nakonec do misky postupně přimíchejte kousky másla. Vzniklou ganache pořádně promíchejte.

Pomerančový krém

1/ Do rendlíku dejte pomerančovou šťávu a nastrouhanou kůru z pomerančů. Přiveďte k varu a poté rendlík odstavte.

2/ V misce dobře promíchejte žloutky s cukrem a škrobem. Za stálého míchání přilijte do misky polovinu horké pomerančové šťávy. Dobře promíchejte a celou směs přelijte do rendlíku se zbylou šťávou a kůrou. Rendlík postavte znovu na plotnu.

3/ Na mírném plameni za stálého míchání vše znovu přiveďte k varu. Vařte přibližně 1-2 minuty až vznikne hustý krém.

Dobrou chuť! 


Pokud také milujete vaření, můžete obdarovat sebe nebo někoho blízkého něčím ode mne. Mrkněte na nový kalendář, kde naleznete 12 zcela nových receptů s mnou ručně malovanými obrazy. Vhod Vám v kuchyni přijde lněná zástěra ve třech barevných kombinacích, sada utěrekubrusběhoun nebo dřevěná prkénka. Já tyto všechny věci, které jsem sám navrhl v kuchyni denně používám, tak věřím, že se Vám s nimi bude skvěle vařit i Vám! 

Vyberte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro