Tagliatelle carbonara

Časová náročnost: 40 minut + 30 minut odpočívání těsta

Ingredience:

Domácí těstoviny

  • 300 g semolinové mouky
  • 4 žloutky
  • voda dle potřeby
  • sůl

Carbonara

  • 150 g pancetty
  • 3 žloutky
  • 50 g parmazánu + extra na servis
  • sůl
  • černý pepř celý

Postup:

Těstoviny: Na pracovní desku si prosejeme mouku a přidáme špetku soli. Vytvoříme důlek a do něj rozklepneme žloutky. Vypracujeme těsto, které poté zabalíme do potravinové fólie a necháme alespoň 30 minut odpočinout. Poté těsto rozdělíme na 2 části. Každou část nejprve ručně rozválíme na hrubší placku. Strojek na těstoviny nastavíme na nejvyšší stupeň a posypeme trochou mouky, aby se nám těsto při projíždění nelepilo na válce. Placku dvakrát projedeme na nejvyšší stupeň, přeložíme od obou krajů směrem do středu a znovu projedeme na nejvyšší stupeň. Poté s každým projetím těsta stupeň snižujeme až do předposledního stupně. Takto vyválíme i druhou placku a poté pláty těsta můžeme projet speciálním nástavcem pro tagliatelle nebo či jiný tvar a nebo nakrájíme nožem. Nakrájené těstoviny dáme stranou a na sporák připravíme hrnec s osolenou vodou a přivedeme k varu.

Těstoviny dáme na 3-5 minut vařit a pokračujeme omáčkou. Vodu z těstovin nesléváme, pouze těstoviny vyndáme cedníkem.

Carbonara: Pancettu nakrájíme na malé kostky a osmahneme na pánvi. Do misky si dáme 3 žloutky a čerstvě namletý pepř se kterým nešetříme. Přidáme nastrouhaný parmazán, ještě a vidličkou směs rozšleháme. Nakonec do směsi přidáme 2-3 PL vroucí vody z hrnce kde se vařily těstoviny.

Uvařené těstoviny cedníkem přendáme do pánve k osmažené pancettě. Přidáme 3-5 PL vody, ve které se těstoviny vařily. Na těstoviny nalejeme rozšlehané žloutky s pepřem a parmazánem. Pánev ihned odstavíme a směs pořádně promícháme aby se žloutky nesrazily, ale vznikla krémová omáčka. Pokud se Vám zdá, že jsou těstoviny stále příliš suché, přilejeme ještě pár PL vody z hrnce.

Servírování:

Těstoviny naservírujeme na talíře, zasypeme hoblinkami parmazánu dle chuti a na každou porci přidáme špetku rozemletého čerstvého pepře.

TIP: 

Místo těstovin tagliatelle můžeme použít jakýkoliv typ těstovin – např. Spagetti, linguine a jiné.

Místo pancetty je ideální volbou např. guanciale, které dle různých publikací patří do carbonara spíše než pancetta, ale v našich končinách je hůře dostupná.

Dobrou chuť!

P.S. Často se mne ve zprávách ptáte, odkud mám strojek na těstoviny – je z https://www.bavimevarit.cz/strojky-na-testoviny/ a konkrétně mám ruční Pasta presto, se kterým jsem moc spokojený!

Pokud také milujete vaření, můžete obdarovat sebe nebo někoho blízkého něčím ode mne. Mrkněte na nový kalendář, kde naleznete 12 zcela nových receptů s mnou ručně malovanými obrazy. Vhod Vám v kuchyni přijde lněná zástěra ve třech barevných kombinacích, sada utěrekubrusběhoun nebo dřevěná prkénka. Já tyto všechny věci, které jsem sám navrhl v kuchyni denně používám, tak věřím, že se Vám s nimi bude skvěle vařit i Vám! 

Vyberte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro