Trdelníky

Mám pro Vás recept na trdelníky a určitě doporučuji vyzkoušet i mini verze, které Vám hravě mohou doplnit i vánoční cukroví. Zkuste si trdelníky i naplnit, určitě si tak na nich pochutnáte ještě víc!


Doba přípravy: 30 minut + 60 minut kynutí těsta

Množství: 20 menších trdelníčků

Ingredience:

  • 250 g hladké mouky + na posypání
  • 60 g másla
  • 100 ml mléka
  • 2 vejce
  • cca 250 g cukru krupice
  • 1 sáček sušeného droždí
  • sůl
  • 1 citron
  • mletá skořice

Postup:

V rendlíku lehce ohřejeme mléko. V mléce byste měli udržet prst, takže nepřehřejte. Poté přelijeme do misky, přidáme sušené droždí a 40 g cukru. Zamícháme, přikryjeme potravinovou fólií a na teplém místě necháme vzejít kvásek.

Do jiné mísy prosijeme 250 g hladké mouky, nastrouháme kůru z jednoho citronu, přidáme špetku soli a 60 g rozpuštěného másla. V jiné menší misce rozšleháme dvě vejce ze kterých následně odvážíme 80 g, které přidáme do mouky.

Obvykle po 10-15 minutách by nám měl kvásek vzejít, tak jej přidáme do mísy s moukou a uhněteme těsto. Poté těsto přikryjeme potravinovou fólií a dáme kynout na teplé místo přibližně na 1h. 

Vykynuté těsto vyklopíme na pracovní desku, kterou jsme předtím lehce podsypali hladkou moukou. Párkrát těsto rukama prohněteme, abychom vytlačili přebytečný vzduch. Z těsta ukrajujeme malé kousky, které následně vyválíme na tenké válečky dlouhé přibližně 30 – 40 cm. Poté tento váleček namotáme na cukrářskou hliníkovou trubičku.Takto připravené trubičky s těstem obalíme ve směsi mleté skořice a cukru krupice – na 100 g cukru přijdou přibližně 1 ČL skořice, ale záleží na chuti.

Takto připravené trubičky ukládáme na plech, ideální by bylo, kdyby trubičky na plechu stály, aby se trdelník propekl rovnoměrně. Pečeme dle velikosti trdelníků přibližně 10-12 minut ve vyhřáté troubě na 200°C.

Upečené trdelníky ihned stáhneme z cukrářských trubiček a ještě horké můžeme obalit znovu v skořicovém cukru.

Poznámka: Do tohoto receptu jsem použil duté cukrářské trubičky dlouhou 8 cm a průměrem 1,2 cm.

TIP: Trdelníky můžete dle chuti plnit různými krémy, nebo použít čokoládovou ganache. Skvělá je i karamelová náplň z mého receptu na božské vánoční karamelové sušenky!

Dobrou chuť a krásné svátky! ♥


TIP: Dalších více jak 100 nových receptů najdete v mé kuchařce!


Pokud také milujete vaření, můžete obdarovat sebe nebo někoho blízkého něčím ode mne. Mrkněte na novou kuchařku, kde naleznete přes 100 skvělých receptů na téměř 400 stránkách. Nebo s mým novým kalendářem na rok 2023 vyrazte na gastronomickou cestu kolem světa! Vhod Vám v kuchyni přijde lněná zástěra ve třech barevných kombinacích, sada utěrekubrusběhoun nebo dřevěná prkénka. Já tyto všechny věci, které jsem sám navrhl v kuchyni denně používám, tak věřím, že se Vám s nimi bude skvěle vařit i Vám! Připravil jsem pro Vás i různé zvýhodněné sety. 

Vyberte měnu
CZK Česká koruna
EUR Euro